Co se týče klasických obleků, zdá se být posun vůči „vyšším standardům“ pro skupinu mužů, jenž berou oblékání a obecně „upravenost“ jako své hobby nebo část své práce. Ale pro ty, kteří chtějí jen vypadat dobře a mít svou osobní eleganci, je ideální si vypůjčit několik tipů od těch zkušených.

Zde je sedm tipů pro rok 2016, které byste mohli nebo možná i měli zvážit.

1) Noste lehce volnější obleky s důrazem na siluetu

Elegantní mužiSiluetu si lze představit jako obrys těla. V plném zrcadle lze siluetu snadno vidět v případě, že horní a dolní část těla jsou vůči sobě souměrné. V poslední době se vyskytovala móda uplých a těsných obleků. Je možné, že těsné obleky byly „vzpourou“ proti volným, pytlovitým typům, nicméně skvěle padnoucí, avšak lehce volnější oblek si dokáže udržet tvar, vypadá skvěle a nositeli také přináší větší pohodlí.

Dávání si pozor na siluetu svou i druhých je jednoduchý způsob, jak se naučit vidět jemné nuance a následně si z nich vzít to nejlepší pro sebe a prezentaci svého vlastního tvaru těla. Pokud vlastníte obleky, které Vám úplně skvěle nepadnou, zkuste metodu rozepnutí saka a přidávání různých šlí, případně vest.

Odstranění opasku může také značně pomoci udržet si splývavou siluetu. Je-li opasek nutný, zvolte takový, který je svou barvou velmi podobný barvě kalhot a tím tak zabraňuje přitahování pozornosti na oblast břicha, čímž uvolňuje vertikální vizuální tok.

 

 

2) Přidejte kravaty s vintage tématikou nebo pestrou texturou

KravataVintage styl, nelinkované, texturované kravaty – silný prvek v rámci obleku a volba, která si v posledních několika letech vydobývá své postavení. Kravata je nošena pod obličejem a podél středu hrudi, takže investice do kvalitních kravat je skvělá volba pro aktualizaci šatníku.

Vintage tématika slaví krásné texturované tkaniny se vzory jako jsou třeba paisley nebo retro vzory, zatímco kravaty bez linek a „pletivového“ materiálu mohou být příjemné pro oko. Také plné barvy s texturou vlny nebo kašmíru přidávají většině bohatý vzhled.

 

 

 

 

 

 

3) Vyměňte levné knoflíky za horn buttons nebo kvalitní kovové knoflíky ( a za perleťové v případě triček)

Změna knoflíků na saku je další způsob, jak osvěžit celý oblek. Secondhandy, internet, starožitnictví, to vše může být živnou půdou pro hledání krásných starých kovových knoflíků. Tzv. horn buttons můžete také najít v krejčovských ateliérech, případně on-line v zdrojích, přibližně tucet za 20 euro.

 

Knoflíky z rhoviny

 

Pro manžety u sak, kde chybí jeden knoflík, je možné vyměnit chybějící knoflíky za neodpovídající starožitné kousky. Dokonce i košile lze ozvlášnit místo klasických nudných knoflíků za pomocí perleťových typů (ať už v bílé barvě nebo v barvě doplňující tričko).

4) Vyzkoušejte šle a podvazky

Zatímco knoflíkové šle jsou standard, spínací šle jsou nově tolerovány. Značky jako Thurston nabízí variantu jak spínacích, tak knoflíkových šlí.

Ať tak, či onak, šle se za poslední rok silně vyhouply zpátky na výsluní mezi další doplňky, ozvláštňující každý oblek.

5) Zkraťte nohavice

Zapomeňte na dlouhé nohavice, které dominovaly v posledních letech, vyzkoušejte zkrácené verze.

Zkrácené nohavice se začínají více a více prosazovat a to hned z několika důvodů. Zaprvé, dokážou vizuálně zkrátit Vaši výšku, což se hodí zejména u velmi vysokých pánů. Zadruhé se díky nim dostanou do popředí Vaše ponožky, s jejichž pomocí můžete zkoušet další experimenty a kombinace, například ladění ponožek s Vaší kravatou. A jako bonus, takto zkrácené nohavice společně s ponožkami mohou vytvořit „příjemnější“ předěl mezi kalhotami a botami.

6) Ponožky mají větší význam, než dřív

elgantní mužiMezi jedno z největších vylepšení poslední doby, které snad zůstane, je pozornost věnovaná kvalitě, barvě a textuře ponožek.

Přestože jsou ponožky v celkovém outfitu obleku pouze prvkem malým a méně výrazným, při správném využití mohou přinášet zajímavé efekty a připoutávat pozornost k Vašim botám. Navíc dobře zvolené a padnoucí ponožky Vás příjemně naladí do zbytku dne a jako dáreček přihodí trochu sebedůvěry i dobrého pocitu ze svého vzhledu navíc.

Při výběru si však dejte pozor na to, aby Vám zakrývaly kotníky a lýtko. Ideální by pak bylo vybírat ponožky s nasazenými kalhotami, abyste mohli přímo zkoušet velikosti a celkové sladění. Jestliže věnujete světu ponožek a jejich vybírání stejně času jako výběru kravaty, můžete se dostat do světa nových, dosud nepoznaných překvapení a potěšení.

Většina z nás si pár ponožek dovolit může, proč tedy do nich také trochu nezainvestovat a nevybrat si kvalitní pár?

7) Jednou a provždy – kvalita bot

Pryč jsou dny, kdy páry starých bot skvěle seděly s Vaším oblekem. Muži, jenž se starají o své oblečení, by neměli zapomínat i na své boty.

Dokonce i když je Váš rozpočet těsný a nemůžete si moc dovolit, je lepší si chvilku šetřit a koupit pak kvalitní pár bot, který se v dnešní době da pořídit i za ne tak velké a „nekřesťanské“ peníze a který bude uzavírat Váš outfit tím správným směrem.

Jestliže vlastníte alespoň dva páry kvalitních bot, které pravidelně při nošení střídáte, můžete si přičíst bod. Dále, kvalitní boty už něco stojí a je tak třeba dbát i na jejich následnou péči – napínáky. Dřevěné, nejlépe cedrové napínáky Vám udržují tvar Vašich bot i v době, kdy je nemáte na sobě a zároveň nasávají nashromažděnou vlhkost a umožňují botám „dýchat“ (Zkuste také dodržet nejméně 24 hodinovou pauzu mezi nošením stejných bot a stejnou velikost bot-napínáků). Brzy se tento proces vyzutí bot-nasazení napínáků stane skvělým zvykem, jenž exponenciálně zvyšuje životnost Vašich bot, společně se správnou pečí o vnější část boty – čištění, krémy, čištění.

 

Elegantní muži - boty

 

ToDoTo