Pinta GuinnessuPivo Guinness. Určitě jste ho i pili nebo přinejmenším o něm slyšeli. Guinness byl poprvé vyroben v Dublinu roku 1759 a dnes je to jeden z nejznámějších symbolů Irska. Schválně, kdo z vás byl v „Irish pubu“ a nezavadil tam o Guinness?

1) Barva

Pivo Guinness je také známé pro svoji barvu. Přemýšleli jste někdy proč je Guinness černý? Pivo je totiž, jak většina z nás ví, tvořeno chmelem, vodou, pivovarskými kvasnicemi a obilím. A právě příprava obilí stojí za specifickou barvou Guinnessu.  Guinness řadíme mezi stouty, což jsou piva, která mají černou až tmavě červenou barvu a velmi hustou pěnu. Také jsou poměrně silná (až 8% alkoholu). Příprava stoutů je také odlišná od ostatních piv, jelikož obilná zrna projdou nejdříve velkým žárem a poté se opraží, což pak vytvoří černou barvu.

 

2) Nalévání Guinnessu je umění

Dokonalé nalití piva Guinness by mělo trvat 119,5 s a čepuje se na dvakrát. To kvůli čepování pod úhlem 45°.
Úhel je nejpodstatnější. Někteří Irové dokonce pláčí, když vidí, že se pivo nalévá jinak.
Po krátké pauze co slehne pěna a sklenice je dokonale černá, dočepujeme Guinness znovu pod úhlem 45°. Po načepování by pivo mělo mít krémovou pěnu a mělo by se podávat přesně při 6°.

 

Čepování pinty

 

 

3) V Africe Guinness milují!

Spotřebuje se zde totiž neuvěřitelných 40% z celkově prodaných Guinnessů. Ani se nedivím, v takovém počasí musí přijít k duhu.

 

Guinnes Afrik

 

4) Více než 10 milionů sklenic denně

Na světě se denně prodá těžko představitelných 10 milionů sklenic. Patříte do téhle statistiky také?

 

5) Guinness je dietní

Pinta obsahuje pouze 198 kalorií.
To je méně než většina dalších piv, vína,  ovocných džusů nebo dokonce méně než nízkotučné mléko.

 

 

Chutný Guinness6) Odmítán vegetariány a vegany

Někteří vegetariání a vegané odmítají pít Guinness jednak, kvůli pivovarským kvasnicím, ale hlavně kvůli filtraci přes látku z rybího měchýře. Dělají to, protože tím filtrují zbylé nežádoucí kvasnice, které v pivě mohly zůstat.

7) Ve více než 150 zemích

Guinness se prodává ve více než 150 zemích. Prodává se také v Indonésii a v Nigérii. Česká republika je naštěstí také jednou ze zemí, kde si můžeme vychutnat jedinečnou chuť piva Guiness.

 

 

A co vy, máte rádi Guinness?