Otázku, zda-li je poker hazard nebo sport, si lidé v Česku pokládají už poměrně dlouho. Je poker hazard nebo sport? V dnešním článku si pojďme uvést některé z argumentů pro sport i pro hazard. Pokusím se to pojmout nezaujatě, ale bude to docela obtížné, jelikož já poker beru spíše jako sport. No, pojďme si to rozebrat.

 

Poker

 

Poker jako hazard

Česká legislativa hovoří jasně. 1.1. 2012 vstoupila v platnost novela zákona, která zahrnuje poker pod hazardní hry. Hráči pokeru se díky téhle novele zákona dostávají do společnosti regulérních gamblerů jako jsou hráči automatů nebo rulety. Šéf české pokerové asociace (Mají snad automaty nějaké sdružení? Opomeňme léčebny pro gamblery.) Milan Sláma uvádí: „Zákon zařadil všechny turnaje v karetních hrách mezi hazardní hry. Kategoricky s tím nesouhlasíme. V pokeru jde především o dovednosti. Štěstí hraje určitou roli, ale tak je to v jakémkoli sportu – třeba v tenise, když se míček odrazí od pásky.

 

Vedle státu, se mezi další zastánce pokeru jako hazardu řadí také kamenná a online kasína. Pro kasína je v současnosti poker nejsilnější zbraní jak získat nové hráče, a tím vyšší příjmy. Přestože kasína z pokeru nemají nejvyšší příjmy, slouží spíše jako reklama a propagace kasína.

Shrnout by jsme to mohli tak, že kasína potřebují poker kvůli zisku a stát potřebuje poker kvůli vysokým příjmům z daní.

 

Poker Hazard

 

Poker jako sport

Mezi hlavní zastánce pokeru jako sportu patří především hráči. Málokdo ví, že existuje organizace International Mind Sports Association, která sdružuje fyzicky nevýkonnostní sporty jako jsou šachy, GO nebo bridge. Mezinárodní pokerová federace (IFP) dlouhodobě usiluje o členství v téhle organizaci.

Dalším argumentem pro zařazení do sportu je velký počet asociací a klubů, což svědčí o tom, že poker nepředstavuje pouze ukojení pro gamblery, ale že se jedná i o koníček.

Daniel Negreanu pokerJako další si můžeme uvést televizní přenosy. Kdy TV Nova a ČT4 vysílala několik pokerových turnajů. No schválně, představte si, jak by tyto televize vysílaly třeba turnaj rulety. Můžeme zde vidět také ostatní znaky sportu, jako je třeba sledování výše zmíněných turnajů a fandění určitému hráči.

Poslední argument, který si dnes uvedeme, je ten, že vzniká nespočet knih a překladů o teorii pokeru. Jako nejvýznamněší si můžeme uvést například Dan Harrington, David Sklansky, Ed Miller. O hraní automatů si můžeme přečíst maximálně v psychologii, sociologii nebo kriminalistice.

Na závěr si uveďme slova Milana Slámy, který tvrdí: „Život je jako hra v karty. Co vám přijde, je předurčeno. Jakým způsobem to zahrajete, je otázkou vaší vůle. To samé je v pokeru. Rozdání karet určuje neúplné informace. Hráči na ně reagují a snaží se situaci obrátit ve svůj prospěch. To samé je ve sportu.“

 

 

 

A jaký názor na tuhle pokerovou problematiku máte vy?