Po delší odmlce jsme zase zpět a přinášíme druhý díl rychlého přehledu financí toho, co se událo během posledních dní na naší a mezinárodní scéně!

1) INVESTICE

Česká republika se zařadila mezi nejatraktivnější země z pohledu investování v zemích střední a východní Evropy. Nejvíce investičních příležitostí má Česká republika ze strany Německa. Investoři si začínají mnout ruce, stále více investují a nebojí se riskovat. Nálada je zde stejná jako v roce 2008, respektive těsně před vypuknutím finanční krize.

 

investice

 

 

2) NEZAMĚSTNANOST

Nezaměstnanost v EUROZÓNĚ neustále klesá, a to již čtvrtým měsícem po sobě. V lednu 2016 činila míra nezaměstnanosti 10,4 procenta a v současné chvíli se drží na hranici 10,3 procentního bodu. Jedná se o nové minimum od srpna roku 2011. S analýzou přišel statistický úřad Eurostat. Nutno ještě jednou podotknout, že se jedná o nezaměstnanost v EUROZÓNĚ, tedy v zemích, kde je hlavní měnou euro. Co se týče nezaměstnanosti v rámci Evropské unie, tak zde je nezaměstnanost 8,9 procent, což je od května 2009 taktéž nejnižší úroveň. Na tomto je hezky vidět, že země, jenž platí eurem, tak trpí vyšší nezaměstnaností, než země, které euro dosud nepřijaly.

 

nezaměstnanost

 

3) INTERVENCE EURA

Český export získal díky intervenci ČNB přibližně 400-450 miliard korun. Česká národní banka stále drží hodnotu eura uměle výše, než je reálná hodnota a zatím to vypadá, že od intervence neustoupí. Kurz ČNB k dnešnímu dni je 27,025 korun za 1 euro. Reálná hodnota eura je díky neustálému posilování české koruny v současné chvíli na 25 korunách, říká místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

intervence

 

4) PANAMA PAPERS

Největší finanční skandál v celé historii lidstva se udál několik dní zpět. Kdo o něm neslyšel, jako by nebyl. Desítky slavných osobností figurují ve spisech, dle kterých si měly tyto osoby ukrýt v daňových rájích miliardy korun. Největším rizikem je však praní špinavých peněz a zlegalizování trestné činnosti. Nicméně veškeré osobnosti se k tématu nikterak výrazně nevěnují… Lépe řečeno – věnují, avšak mediálně se málokdo vyjádří…

přehled financí panama papers

5) ČÍNSKÁ EKONOMIKA

S obrovskými ekonomickými problémy se v současné době potýká komunistická Čína. Dle všeho se měla Čína již obrátit na svého největšího rivala – Spojené státy – ohledně pomoci, jak danou nepříznivou ekonomickou situaci vyřešit. Zadluženost čínské ekonomiky nabrala gigantických rozměrů a hrozí, že v následujících letech bude výrazně oslabovat tempo hospodářského růstu, což ohrožuje finanční stabilitu země. Současný plán tempa hospodářského růstu je přibližně 6,5 – 7 procent ročně, což se při současných analýzách zdá jako nereálný cíl.

 

Přehled financí - čínská ekonomika

 

Při dalším článku se na vás budu opět těšit!