Máte vousy? Potřebujete pro ně olej. My si dnes řekneme jak si takový vlastní olej vyrobit. Dokonce, i když nemáte obdivuhodně silný porost, olej jej vám zdvojnásobí, skvěle zvlhčí a stane se vaší přírodní kolínskou. Obsahuje jedinečnou směsici vůní od škály dřevité, přes kořenitou až po letně citrusovou. Oleje, které v sobě nemají nic umělého nebo nejsou vytvořené v laboratoři, jsou obvykle vyráběny ručně po malých dávkách nezávislými společnostmi pro péči o vzhled a lékárníky po celé Británii. Teoreticky jsou i takové, které můžete zvládnout u sebe v kuchyni, ale vyrábění perfektní mastičky pro vaše vousy vyžaduje čas, trpělivost a spoustu pokusů a chyb.

01-vousy-se-nosi

Lisa Brodarová, spoluzakladatelka Portland General Store, v Maine sama vyzdvihla ruční výrobu oleje na vousy. „Je složité a časově náročné vymyslet, co bude fungovat,“ říká. „Ale je to obrovská zábava.“ Když tato výrobkyně parfémů začala experimentovat v roce 2007 s olejem na vousy, trh pro tento produkt v podstatě neexistoval.

 

„Muži používali produkty na jejich vousy po staletí, ale stále ještě v dnešní době neexistoval vhodný ekvivalent pro takový olej,“ říká. Tehdy pracovala v Brooklynu, kde žila. „Měli jsme pár objednávek, ale nebyli jsme si jistí, jak se to bude prodávat, takže naši první várku jsme udělali doslova jen po 8 uncí (zhruba 28 ml), nalitých do půluncových skleněných lahviček a sledovali reakci zákazníků.“  Její načasování nemohlo být lepší. S návratem plnovousů do běžného života, vyrazil trh s olejem na vousy z 0 na 100 skoro jako italské superauto. Brodarová říká, že se teď její olej vyrábí ve várkách po 500 láhvích a stále se to blíží směrem k zhruba čtyřlitrovým soudkům (okolo 1 200 láhví za sud).

 

Většinu přísad získává Brodarová od svého kontaktu. Ten získala ještě v New Yorku. „Když jsem začínala a hledala kvalitní oleje k použití, našla jsem tuto ženu v Bronxu,“ říká. „Její zboží není levné, ale její zdroje jsou z vysoce kvalitních přísad.“ Brodarové úplně poslední zboží: Palo Santo je esenciální olej se sladkou dřevitou vůní, o kterém někteří věří, že má léčivé účinky. Je sklizený v divoké přírodě z padlých stromů v Peru. „Obvykle hledám oleje, které jsou ekologicky přístupnější, než abych nechala kácet živé stromy,“ dodává.

beardfinal-1600x800

 

Esenciální oleje, vyráběné vymačkáváním aromatu z květin nebo rostlin a odstraňováním všeho ostatního, jsou to, co produktu dává jeho vůni, ale jedná se pouze o 15 až 20 procent výtažku z opravdového oleje. Zbytek je rostlinný olej – světlejší, koncentrovanější látka, která utváří základ pro přenášení aromat esenciálních olejů. „Je několik alternativ, ale upřednostňuji konopný olej,“ říká Broderová. „Má silnější aroma a dobře funguje s ostatními aromaty, které mixuji – voní to mužněji.“ (Protože jsou esenciální oleje velmi silné a vysoce koncentrované, nikdy je nepoužívejte přímo na vaše vlasy nebo pokožku, důsledkem toho může vzniknout podráždění nebo alergická reakce.)

 

Určité esenciální oleje jsou oblíbenější než jiné – hojně užívané jsou rozmarýn, levandule, pačuli a santalové dřevo – ale produkt je nakonec více uměním než vědou. Portland General Store je nejlepší prodejce oleje na vousy, Tobacco je jedno z prostých formulí s malým množstvím esenciálních olejů smíchaných dohromady. „Je to jako vaření,“ říká Brodarová. „Přidám trochu toho a támhle toho a nakonec se dostanete tam, až to voní jak má. Další aromata v kolekci obsahují více než 20 různých olejů v rozmanitých poměrech mezi sebou. „Časem se naučíte, které ingredience spolu dobře fungují,“ říká. „Na umělecké škole vás učí o vytvoření rovnováhy v tom, co děláte. Je to to stejné i s vůní. Když začínáte, učíte se pravidla, jak co funguje; až jste v tom lepší, učíte se, která pravidla byste měli porušit.“

 

Vlastní olej na vousy

 

Pokud chcete vyzkoušet tuto domácí přípravu, budete potřebovat:

 

  • 28,4 ml zavařovací sklenici s kapátkem
  • 2 polévkové lžíce rostlinného oleje (vybírejte z jojoby, konopí nebo z mandlí)
  • 5-10 kapek vašeho oblíbeného esenciálního oleje, nebo smíchejte esenciální oleje (rozmarýn,
    tymián, levandule, cedr, santal a pačuli jsou dobré mužské aromata)*
  • 2 další kapátka

 

Postup: Důkladně nalijte dvě polévkové lžíce rostlinného oleje do zavařovací sklenice. Použijte čisté kapátko, přidejte 5-10 kapek esenciálního oleje. Pokud mícháte oleje, používejte různá kapátka na každý olej zvlášť, aby se nezamořily jednotlivé lahvičky. Uzavřete víčkem vaši zavařovací sklenici s olejem na vousy a zatřeste. Nechejte uležet na den nebo dva, aby se oleje pořádně smíchaly.

Pevně věříme, že se vám dnešní článek líbil a těšíme se na další návštěvu 🙂

Jak si poprvé nechat narůst plnovous se dozvíte ZDE.