Jak jste již možná zjistili, rádi Vám přinášíme nové a zajímavé informace, které nemusí být aktuální, ale v případě, že jste o ně dosud nezavadili, můžou pro Vás mít zvláštní charakter.

Jedním z takových bodů je i tanec. Ano, přiznávám, neznám moc mužů, kteří by byli blázni do tance, spíše znám více těch, kterým se při slově tanec ježí chlupy, nicméně je to součást společenského života a většina dnešních žen má tuto činnost velmi ráda a ony samy, zvláště Vaše partnerky, by byly velmi rády, kdybyste jejich rádost sdíleli s nimi.

Pojďme si tedy na začátek vůbec říci, co to tanec je, jaké všechny typy tance mohou být a pojďme si je jeden po druhém alespoň stručně charakterizovat.

Tanec – základ dobré zábavy

Pro vyjádření tance si vypůjčím popis z Wikipedie:

„Tanec je pohybová společenská aktivita, provozovaná převážně za doprovodu hudby. Tanec může navodit lepší náladu, a také je vyjádřením pocitů tanečníka, takže může být považován za druh umění. Umělecký tanec bývá označován slovem balet nebo také scénický tanec apod.“

Co se týče rozdělení, alespoň zkráceně, :

  • standardní – waltz, tango, valčík…
  • latinskoamerické – samba, cha-cha, jive…
  • skupinové – kankán, čtverylka…
  • sólo tance – břišní tance, streetdance, balet, step…
  • národní tance – irské, orientální, africké…

Dancehall – tanec Jamajky

dancehall

O dancehallu se dá říci, že je to pravděpodobně nejznámější a nejpopulárnější taneční styl vycházející z reggae. Někdy se můžete setkat i s označením „ragga“.  Dancehall vznikl koncem 70. let poté, kdy předešlé snahy rastafariánů a reggae zpívat o lepším životě a změnit společnost na Jamajce nepřinášely žádné úspěchy, se čím dál více mladých lidí začíná od reggae vzdalovat, schází se na ulicích či předem určených místech, DJové skládají nové, drsnější songy a texty, jenž jsou plné myšlenek o alkoholu, žen, zábavy, občasné kritiky jamajské vlády a zvláště sexuálního podtextu. Jejich samotný projev, zvaný nejčastěji jako raggamuffin, je o to drsnější. Obecně celá tématika, značně sexistická, se točí okolo drsného života v ghettech a nebojí se kritizovat i homosexuály. Pokud by Vás zajímalo, jakým že to jazykem jsou texty pronášeny či zpívány, jedná se o tzv. patois, nebo-li jedna ze slangových forem jamajské angličtiny.

 

dancehall2

 

Charakteristickým prvkem pak můžeme označit frázovaný zpěv, syrový rytmus, často minimalistický hudební doprovod. Kombinace toho všeho a dále za přispění důrazu na rytmiku se celý styl více podobá africké hudbě a hip hopu, nicméně stále se jedná o původní jamajský tanec. Dodatkem pak lze říci, že od poloviny 80. let se do popředí dostávají elektronické zvuky. Mezi nejznámější hudební představitele dancehallu označím alespoň Beenie Man, Mavado a Sean Paul, dnes asi nejvíce známý především song od Major Lazer „Watch out for this“.

Známé jsou velké dancehall párty na Jamaice, nazývané „Passa-Passa“, kdy dva až tři dny tančí celá ulice, bez ohledu na zablokovaný provoz. V současnosti je styl velmi rozšířen ve Francii, USA a Británii a stále převažuje zvláště černoššká populace milovníků tohoto tance, přestože se nově ukazují i běloši, kteří tomuto stylu propadli.

Tanečně lze o něm říci, že využívá rozsáhlé nabídky izolovaných pohybů, hlavně pánve a boků, což oproti klasickému hip hopu může být značně ztěžující situace. Těmto izolovaným pohybům se přezdívá tzv. afroshakes. A nezapomínejte; dancehall se řadí do streetdance, což si lze představit jako matičku chránící všechny své děti/styly.

 

Queensy

 

V rámci tančení ho mají především ženy, v rámci dívání se ho mají rádi přirozeně muži, protože tento styl je značně sexistický. Existuje i poměrně velká skupina pánských tanečníků, jenž si však tento styl převedli do „pánštější“ podoby. Pokud někdy uvidíte tancovat nějaký pár dancehall, může Vám to připadat jako milostný akt, což ale logice tance vůbec neodporuje, spíše naopak.

Tento styl má i své zdravotní účinky – zvláště lze díky němu posílit svalstvo nohou, boků, hýždí a beder, jenž dostávají silně zabrat.

Na závěr pak patři jediné – ukázka. Mužové, příjemnou podívanou.

Major Lazer – Watch out for this

Charly Black & J Capri – Whine & Kotch

Sean Paul – Temperature

Beenie Man – King of the Dancehall

ToDoTo