V minulém článku jsme Vám představili jeden z tanečních stylů streetdance – dancehall. Dnes se podíváme na twerk, ačkoliv….je twerk vůbec tanec?

V posledních několika letech dochází v rámci celého světa k obrovskému „boomu“ v rámci „objevení“ twerku a jeho začátku tančení, nejen v černošských komunitách, kde tomu bylo zvykem.

Pojďme si ve stručnosti říci a následně ukázat, co twerk je a co není.

Znaky twerku:

  • Základním prvkem při tancování twerku bývá zapojení bříšních, bederních a především hýžďových svalů, v kombinaci se svaly stehen.
  • Tančí ho především ženy.
  • Má erotický podtext.
  • Tanečním oděvem bývají minikraťásky, spodní prádlo, minisukýnky a další typy oblečení, které umožňují volný rozsah pohybu a zároveň „obnažují“ hýždě, čímž se podporuje erotický podtext.
  • Základem ho tančily černošské ženy.

twerkheader1

 

Z historie dancehallu vyplývá, že twerk je jeho dlouhodobou součástí, tudíž se jedná o taneční prvek. Obecně většina tanečních stylů, pocházejících z Afriky nebo z afrického obyvatelstva pobývajícího na jiném světadíle, využívá pohyby těla, které jsou těmito lidmi často používány a v rámci tance jsou pak „doladěny“ do plynulejší podoby.

Jak jsem tedy již naznačil v minulém článku, tancovat dancehall, případně pak twerk, bývá pro většinu značně namáhavé z toho důvodu, že kulturní odlišnosti a zvyklosti nám nepřináší potřebu zapojovat dané svaly v podobném kontextu, jako to bývá u zakladatelů tohoto tance a prvku.

Realitou však je, že twerk se zhruba v devadesátých letech minulého století v New Orleans vyčlenil jako samostatný tanec a tak je vnímám i dnes. Například v České republice se považuje za ikonu twerku Aneta Antošová, která již dnes má plné semináře a workshopy a na nedostatek zájemkyň o tento styl si rozhodně nemůže stěžovat.

 

ELI538ce8_twerk1

 

V případě následujících dvou videí si zkuste najít rozdíly mezi dancehallem a twerkem. Ačkoliv se mnohdy nedá přesně vymezit, co je co, dá se o twerku říci, že postupně ztrácí onen dancehallový nádech a bývá lehce „agresivnější“.

Beenie Man – King Of The Dancehall

Anet Antošová Choreo in Zürich

 

ToDoTo