Nedostatek pracovních míst? Ale kdeže, nabídek je na trhu práce víc než dost. Již mnoho let dopravcům chybí mnoho řidičů z povolání. Jen přes úřady firmy aktuálně nabízí více než pět tisíc volných pozic řidičů nákladních vozidel a autobusů. Nepomohla ani náborová kampaň, kterou pořádalo sdružení dopravců. Reagovalo na ni jen několik set zájemců.

V oboru přepravy sice poptávka po práci nikdy nepřevyšovala nabídku, ale řidičů z povolání chybělo mnohem méně než nyní. Situace je o to horší, že nejde pouze o pozice, které firmy nabízí prostřednictvím ÚP, v praxi je celkové číslo mnohem vyšší.

Řidičů je málo a bude jich ještě méně

Úbytek řidičů z povolání není krátkodobý trend. Naopak se každoročně prohlubuje, což potvrzují statistiky zveřejněné Českým statistickým úřadem. Ročně odchází do důchodu přibližně sedm a půl tisíce řidičů (cca 2,5 %) a stejný počet odchází za prací do zahraničí. Školení řidičů přitom absolvuje zhruba deset tisíc lidí, ale zdaleka ne všichni držitelé profesního průkazu v oboru nakonec pracují.

Zaměstnavatelé se snaží vyjít vstříc

Dopravci jsou zoufalí a nabízí řidičům nadstandardní platové ohodnocení. Kvůli nedostatku zaměstnanců odříkají zakázky, přichází o peníze a často i o dlouhodobé klienty. České ekonomice se paradoxně daří dobře a objemy přeprav jsou oproti předchozím letům o desítky procent vyšší. Ještě hůř je na tom přeprava osob. Podle dopravních expertů hrozí, že v horizontu pěti až deseti let zbude řidičů MHD jen hrstka.

 

Školení řidičů z povolání

 

Jak se stát řidičem z povolání?

K nezbytným podmínkám patří řidičský průkaz skupiny C (C+E) pro nákladní vozy a kamiony, případně D (D+E) pro autobusy. Dále pak profesní průkaz řidiče či akreditované školení řidičů pro ADR, posudek z psychologického vyšetření a výpis z karty řidiče. Předchozí zkušenosti jsou vítané, ale řidičem z povolání se může státi i čerstvý absolvent autoškoly.