Osamělost není špatná jen pro duševní zdraví mužů – podle nové studie může být špatná i pro jejich kosti. A zatímco sociální izolace může mít negativní dopad na zdraví kostí mužů, u žen to neplatí, zjistili vědci. Dr. Rebecca Mountainová z Maine Health Institute for Research ve Scarborough, Maine, byla vedoucím výzkumníkem studie, jak uvedlo několik prodejen.
Studie byla představena v neděli na ENDO 2023, výročním zasedání Endokrinní společnosti, v Chicagu, Illinois.
„Sociální izolace je silnou formou psychosociálního stresu,“ řekl Dr. Mountain v prohlášení, „a je rostoucím problémem veřejného zdraví, zejména mezi staršími dospělými.“
Řekla také: „Dokonce před vypuknutím pandemie COVID-19, která výrazně zvýšila prevalenci izolace a osamělosti, byli výzkumníci znepokojeni rostoucí ‚epidemií osamělosti‘,“ jak uvedl SWNS.
Sociální izolace je podle ní spojena se zvýšeným rizikem mnoha zdravotních stavů, včetně duševních poruch, a také s vyšší celkovou mírou nemocnosti a úmrtí.
„Předchozí klinický výzkum,“ řekla, „prokázal, že psychosociální stresory a následné poruchy duševního zdraví jsou hlavními rizikovými faktory pro osteoporózu a zlomeniny, které neúměrně ovlivňují starší dospělé.“
Dodala, že dopady sociální izolace na „kost však nebyly důkladně prozkoumány.“
Ve studii výzkumníci vystavili dospělé myši sociální izolaci – což znamená jednu myš na klec – nebo skupinovému ustájení se čtyřmi myšmi na klec – po dobu čtyř týdnů.
Vědci zjistili, že sociální izolace způsobila významné snížení kvality kostí, včetně snížené minerální hustoty kostí, u samců myší – ale ne u myších samic.
Abstrakt článku naznačoval, že „izolovaní samci myší měli známky snížené kostní remodelace představované sníženým počtem osteoblastů [buňky tvořící nové kosti], genovou expresí související s osteoblasty a genovou expresí související s osteoklasty. Izolované samice však měly zvýšenou genovou expresi související s resorpcí kostí, bez jakékoli změny kostní hmoty.
Je potřeba více studovat toto téma
Dr. Mountain řekl: „Naše údaje celkově naznačují, že sociální izolace má dramatický negativní vliv na kost u samců myší, ale u myších samic může fungovat prostřednictvím různých mechanismů nebo v jiném časovém rámci.“
Dodala: „Je zapotřebí budoucího výzkumu, abychom pochopili, jak se tato zjištění promítají do lidské populace.“
Řekla také: „Naše práce poskytuje kritický pohled na účinky izolace na kosti a má klíčové klinické důsledky, když se potýkáme s dlouhodobými zdravotními dopady nárůstu sociální izolace související s pandemií COVID-19.“
Endokrinní společnost je globální komunita lékařů a vědců „oddaná urychlení vědeckých objevů a zlepšení zdraví a pohody pacientů“, uvádí skupina na svých webových stránkách.