Toto jsou nejtrapnější vedlejší účinky suplementů na cvičení

Jsou to doplňky ze supermarketu, o kterých muži doufají, že je promění v Supermana. Na internetových kulturistických chatovacích místnostech a fórech o mužském zdraví je mnoho příběhů o zázračných doplňcích stravy, které mohou zlepšit vše od jejich sexuální zdatnosti až po vytrvalost při cvičení.

Miliony mužů denně užívají doplňky stravy, a to navzdory průlomové americké studii z roku 2013, která zjistila, že jsou zbytečné.

Některé však mohou být ještě horší než zbytečné – mohou způsobovat vše od průjmu po záchvaty paniky.

Zde je to, co potřebujete vědět o některých z nejpopulárnějších doplňků nabízených pro muže.

Yohimbin

co to má dělat? Yohimbine, odvozený z kůry západoafrického stromu, se prodává jako léčba erektilní dysfunkce (ED), na podporu sexuální funkce a na podporu hubnutí.

Ale tato nevinně vypadající pilulka je jediným doplňkem, o kterém doktor Giorgianni varuje, že je třeba se vyhnout „zejména pokud je vám více než 50 let nebo máte kardiovaskulární onemocnění“.

Možné vedlejší účinky: Může zahrnovat rychlý srdeční tep, nadměrnou stimulaci, studený pot a nespavost.

L-arginin

co to má dělat? L-Arginin, člen aminokyselinové rodiny organických sloučenin, se v těle přeměňuje na oxid dusnatý, který pomáhá uvolnit krevní cévy a napomáhá průtoku krve do penisu. Prodává se také jako prevence nachlazení a zlepšení sportovního výkonu.

Pokud to není předepsáno lékařem, například k léčbě specifických onemocnění srdce a krevních cév, může tělo absorbovat dostatek L-argininu z potravin včetně červeného masa, drůbeže, ryb a mléčných výrobků.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky? Ti, kteří užívají L-arginin bez porady se svým lékařem, riskují zhoršení onemocnění včetně astmatu, cirhózy, alergií, nízkého krevního tlaku. Podle WebMD je také spojován se zvyšujícím se rizikem srdečního infarktu a vytvářením život ohrožujícího nepravidelného srdečního tepu u pacientů s onemocněním ledvin.

Zinek

co to má dělat? Tento minerál chrání před problémy s prostatou, posiluje imunitní systém a pomáhá uživatelům trénovat tvrději v posilovně a zvyšuje testosteron, který je spojen s růstem svalové hmoty.

Zatímco užívání zinku není škodlivé pro více lidí, k udržení zdraví ho stačí jen velmi malé množství. Bezpečné jsou dávky kolem 40 mg nebo méně. Studie však ukazují, že užívání více než 100 mg denně po více než deset let zdvojnásobuje riziko rakoviny prostaty.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky? Ve vysokých dávkách může zinek způsobit příznaky podobné chřipce včetně horečky, kašle, bolesti žaludku a únavy. V obslužných případech může vyvolat žloutenku, ke které může dojít v důsledku poškození jater.

Kreatin

co to má dělat? Kreatin ve formě prášku ve vodě je přirozeně se vyskytující kyselina, která dodává svalům energii, zvyšuje svalovou hmotu a pomáhá tělu rychleji se zotavit po cvičení.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky? Kreatin byl považován za bezpečný v doporučených dávkách pro dospělé, kteří jsou zdraví. Neoficiální důkazy však naznačují, že by to mohlo mít nepříznivé vedlejší účinky pro pacienty s onemocněním ledvin a astmatem, řekl nedávno The Independent Dr Pascale Kippelen, docent v oboru cvičení a respirační fyziologie na Brunelově univerzitě .

Tribulus Terrestris

co to má dělat? Tento doplněk pochází z ovoce, listů nebo kořene středomořské rostliny Tribulus terrestris nebo propíchnuté révy a užívá se v naději, že zvýší sportovní výkon nebo zmírní příznaky anginy pectoris a sexuální dysfunkce.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky? Důkazy na podporu jeho použití jsou na zemi slabé a byly spojovány s vedlejšími účinky včetně nespavosti, problémů s prostatou a snižováním „dobrého“ cholesterolu.

DHEA

co to má dělat? Muži užívají DHEA – hormon produkovaný v ledvinách, který s věkem klesá – na řadu onemocnění, od zvýšení libida a energetické hladiny až po zpomalení stárnutí, zlepšení nálady a posílení svalů. Může být užíván perorálně nebo aplikován na kůži.

Bohužel vědecké důkazy nepodporují jeho status pilulky, která dokáže vyřešit vše.

Jaké jsou potenciální vedlejší účinky? Hlášené vedlejší účinky zahrnují takzvaná „mužská prsa“ a také změnu fungování inzulínu, což znamená, že může být riskantní pro osoby s cukrovkou. Protože může ovlivnit fungování estrogenu, může také ovlivnit určité typy rakoviny.