Proč se vyplatí se používat čárové a QR kódy v podnikání

Čárové a QR kódy mají významný dopad na práci výrobců, skladníků, prodejců i samotných zákazníků.

Dnešní doba je zrychlená. Většina klientů si objedná zboží na internetu a potřebuje ho nejlépe do druhého dne. Byla by blesková doprava možná bez čárových kódů? Spíše ne. Čárové a QR kódy vidíme na každém kroku. Jaké je jejich využití?

Použití čárových kódů na skladě a ve zdravotnictví

Čárové kódy hrají klíčovou roli v rychlé manipulaci. V praxi to vypadá tak, že logistický pracovník namíří na kód čtečkou, na které se mu ihned ukáže, kam má skenovaný produkt putovat. Díky tomuto systému tak může pracovat rychle a efektivně.

Další význam čárových kódů spočívá ve sledování zásob a inventáře. Skladník např. dostane další úkol, někdo si objednal kombinézu s králičíma ušima. Pracovník jde k polici, kde by měla být, ale nemůže ji tam najít. Čtečkou naskenuje čárový kód EAN a najde si, kde jinde se zboží může nacházet. Každý sklad samozřejmě funguje jinak, základ však tkví v urychlení práce díky čárovým kódům. Léky, pacientské záznamy a zdravotnická zařízení mohou mít též čárové kódy pro jednoduchou správu a sledování.

Použití čárových kódů v obchodě

Nyní se ze skladu přesouváme přímo do obchodu, do kamenné prodejny, kde můžeme daný produkt koupit. Můžeme si všimnout, že každý výrobek má svůj jedinečný čárový kód, který by měl platit na většině míst na světě. Prodejce musí v systému manuálně spárovat číslo čárového kódu s informacemi o produktu, jako je název, popis, cena atd. Na pokladně se kód již jen naskenuje do systému.

Klíčové rozdíly mezi čárovým kódem a QR kódem

Zatímco čárové kódy jsou určeny pro jednoduché úkony k evidenci a lepšímu zpracování v rámci logistiky, do QR kódu je možno zašifrovat mnohem složitější data, která nás jednoduchým namířením čtečky nebo smartphonu převede k potřebným odkazům. Proto dynamické QR kódy mohou být používány pro proměnné informace beze změny v grafice kódu.

Dnes se stává běžnou praxí, že se na obal produktu s čárovým kódem přidá ještě QR kód, jenž odkazuje na propagační webové stránky firmy nebo daného artiklu. Výhoda QR kódu spočívá v tom, že se dá načíst přes běžný chytrý telefon a rychle odkáže na reklamní materiál. Je to levná a velmi efektivní forma propagace, kterou můžete snadno a rychle obdržet přes generátor QR kódů.

Závěrem, čárové kódy jsou jednoduché a vhodné pro jednoduché úkoly, zatímco QR kódy jsou komplexnější a umožňují více možností pro využití. Pečlivá práce s nimi ovlivňuje rychlost a efektivitu výroby, dopravy i prodeje.

Uvažujete o začlenění tohoto typu evidence a ukládání informací? Globálně uznávaná společnost Barcodes.cz se vám zaručí o jedinečnost a dlouhou životnost kódů, které vám mohou platit po celém světě.