Co způsobuje noční pocení u mužů a kdy je třeba se obávat

Noční pocení – epizody silného pocení během spánku , které prosakuje pyžamem nebo ložním prádlem – může ovlivnit lidi v různých fázích jejich života. Noční pocení je u žen často spojeno s menopauzou . Ale muži jsou také náchylní k tomuto stavu, a to z různých důvodů.

Výzkum prevalence nočního pocení je omezený, ale studie publikovaná National Library of Medicine se sídlem v Marylandu zjistila, že 41 procent lidí zažilo nedávné noční pocení, zatímco jiná studie National Library of Medicine u pacientů starších 64 let zjistila, že 10 procent hlásili, že je častěji obtěžuje noční pocení. Pochopení některých příčin může mužům pomoci pochopit, když se jejich symptomy nemusí obávat – a když potřebují navštívit svého lékaře.

Zatímco mnozí z nás se mohou cítit přehřátí v teplé ložnici, noční pocení je extrémnější reakcí, která může způsobit, že se ti, kteří je zažívají, probudí s promočeným prostěradlem. To druhé spíše naznačuje zdravotní problém.

S nočním pocením u mužů je spojena řada zdravotních stavů, včetně spánkové apnoe , kyselého refluxu a nízké hladiny testosteronu . Autoimunitní onemocnění a některé formy rakoviny jsou dvě další příčiny extrémního pocení v noci.

Přesto může být identifikace příčiny nepolapitelná, řekl James Mold, rodinný praktik v důchodu a emeritní profesor rodinné a preventivní medicíny na lékařské fakultě Oklahoma University College of Medicine.

„Protože je tak těžké prokázat příčinnou souvislost a většinu navrhovaných příčin nelze snadno testovat v randomizovaných kontrolovaných experimentech, jsou téměř všechny běžně navrhované příčiny nočního pocení v nejlepším případě asociace, v horším případě neoficiální,“ řekl pro Newsweek .

Horečky, stejně jako přejídání a pití příliš blízko před spaním, mohou také přispět k nočnímu pocení, stejně jako použití selektivního inhibitoru zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) pro depresi nebo úzkost, řekl Mold. Kortikosteroidy a hypoglykemická činidla používaná k léčbě diabetu jsou také spojována s nočním pocením.

Příznaky těžko určitelné

V přehledu z roku 2012 v Journal of the American Board of Family Medicine , Mold a dva spoluautoři zjistili, že existuje pouze omezený výzkum fyziologických mechanismů, které mohou být spojeny zejména s nočním pocením.

Kromě toho v rámci studií panovala malá shoda v tom, jak by mělo být noční pocení definováno.

Není jasné, zda musí být časté nebo závažné, zda se musí vyskytovat pouze v noci, aby byly započítány, a i když se liší od návalů horka, kterými trpí mnoho žen v menopauze, řekl.

Podle Molda je dobrým příkladem této potíže spánková apnoe.

I když existuje mnoho důvodů, proč by tento stav mohl způsobit noční pocení, jak údaje z průzkumu, tak skutečné záznamy spánku naznačovaly, že jakékoli vzrušení ze spánku, bez ohledu na příčinu, může vést k pocení.

Přestože jsou k nočnímu pocení nejnáchylnější muži středního věku ve věku 45 až 64 let, může se objevit v jakémkoli věku.

„Vzhledem k tomu, že většina studií zahrnuje hlášené noční pocení spíše než skutečné naměřené noční pocení, mohlo by se stát, že lidé, kteří se v noci probudí, si jednoduše všimnou a nahlásí symptom a ve skutečnosti se s větší pravděpodobností nadměrně potí?“ Přidána plíseň. „Alternativně možná pocení zvýšilo pravděpodobnost vzrušení z jiných poruch spánku. Nenašli jsme žádný důkaz, že spánková apnoe způsobuje noční pocení.“

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Ačkoli by noční pocení nemělo být bezprostředním důvodem k obavám, existují některé případy, které by měly být sledovány lékařem, říká Mold.

Pokud je noční pocení časté, vyskytuje se více než tři noci v týdnu nebo trvalé, trvá déle než měsíc, může to znamenat základní zdravotní problém.

Podobně varovným signálem může být také silný stupeň pocení, který vyžaduje výměnu pyžama a/nebo ložního prádla, nebo problémy s pravidelnými aktivitami kvůli nedostatku spánku.

Noční pocení může být také známkou infekce, pokud je spojeno s dalšími příznaky, jako je horečka, zimnice, ztráta hmotnosti, kašel, dušnost, bolesti kloubů a svalů nebo silná únava. Některé příklady infekcí, které mohou způsobit noční pocení, stejně jako tyto další příznaky, jsou tuberkulóza, HIV, endokarditida, infekce srdečních chlopní a osteomyelitida, infekce vašich kostí. K pocení může dojít také v případě, že pacient nedávno začal užívat nový lék nebo doplněk.

Léčba nočního pocení se může lišit podle diagnózy a rozsahu, od úpravy prostředí v ložnici až po kognitivně behaviorální terapii. Muži s nízkou hladinou testosteronu mohou mít nárok na substituční terapii testosteronem, zatímco ti, kteří mají spánkovou apnoe, rakovinu nebo základní infekci, budou muset vyhledat lékařskou péči pro své specifické podmínky.

U pacientů s některými stavy, včetně těch, kteří užívají SSRI, mohou být lékaři schopni předepsat léky na snížení pocení.