Vědci zjistili, že probuzení uprostřed noci s potřebou čůrat by mohlo signalizovat vysoký krevní tlak. Japonští vědci zkoumali fenomén známý jako nykturie neboli nutnost močit alespoň jednou za noc, aby pochopili jeho potenciální souvislost s vysokým krevním tlakem.
K prozkoumání vědci zaregistrovali 3 730 lidí z Watari, města v japonské prefektuře Miyagi severně od Tokia, kteří se v roce 2017 účastnili každoročního hodnocení zdravotního stavu. Výzkumníci zdokumentovali klidovou hladinu krevního tlaku účastníků a odebrali vzorky jejich krve. Subjekty také vyplňovaly dotazníky s dotazem, jak často se v noci probouzejí na čůrání.
Vědci zjistili, že ti, kteří hlásili nykturii, měli o 40 procent vyšší pravděpodobnost vyššího krevního tlaku než ti, kteří to neudělali. Zjištění byla prezentována na 83. výročním vědeckém setkání Japonské cirkulační společnosti v rámci programu globálních aktivit Evropské společnosti pro kardiologii a dosud nebyly publikovány v recenzovaném časopise.
Tým doufá, že studie přispěje k našemu pochopení vysokého krevního tlaku, který, pokud je léčen, může oddálit progresi srdečního onemocnění, řekl pro Newsweek Dr. Satoshi Konno z divize hypertenze v nemocnici Tohoku Rosai v Japonsku.
Tým předpověděl rozdíl mezi pohlavími mezi nykturií a hypertenzí nebo abnormálně vysokým krevním tlakem, protože zvětšená prostata může u mužů způsobit noční močení.
„K našemu překvapení byla nykturie významně spojena s hypertenzí u obou pohlaví: Riziko převládající hypertenze bylo téměř stejné u mužů i žen,“ řekl Konno.
„Nokturie může být počátečním příznakem vysokého krevního tlaku a měli byste si svůj krevní tlak zkontrolovat, pokud jste jej nikdy předtím nekontrolovali,“ řekl.
Samostatná studie o lidech žijících v Japonsku publikovaná v roce 2017 v International Journal of Urology podobně zjistila, že nadměrný příjem soli zvyšuje riziko nykturie.
Tato korelace by však mohla být způsobena relativně vysokým příjmem soli v průměrné japonské stravě, Dr. Robert Carey, místopředseda American Heart Association a American College of Cardiology Hypertension Practice Guidelines a profesor medicíny na University of Virginia Health System School of Medicine, řekl Newsweek.
Japonec zkonzumuje v průměru 10 gramů (0,35 unce) soli denně, ve srovnání s celosvětovým průměrem 4 gramy denně, protože japonská strava má obecně vysoký obsah potravin obsahujících sójovou omáčku, řekl Dr. Mutsuo Harada, tiskový koordinátor JCS. 2019.
Carey pokračoval: „Existuje mnoho příčin nykturie, mezi nimi vysoký příjem soli/tekutin v potravě a léčba hypertenze pomocí diuretické terapie,“ řekl s odkazem na léčbu, která způsobuje, že jednotlivci čůrají.
Konno také uznal, že studie měla určitá omezení. Jelikož byl průřezový, nemohl uzavřít příčinnou souvislost mezi nykturií a vysokým krevním tlakem. Močení může být způsobeno jinými faktory, jako je věk nebo existující onemocnění, řekl. A autoři nezískali informace o denním příjmu soli jednotlivců.
„Studenti se zdravotní prohlídky účastnili dobrovolně, což znamená, že mají tendenci dbát na zdraví a mají zdravější životní styl než ti, kteří se prohlídky nezúčastnili,“ upozornil Konno.
Carey řekl, že je důležité mít na paměti, že vysoký krevní tlak se obvykle neprojevuje žádnými příznaky a jednotlivci by neměli čekat, až se objeví, aby jim byl zkontrolován krevní tlak.
„U osob s normálním krevním tlakem by měla být měření prováděna běžně, alespoň jednou ročně, v ordinaci lékaře bez ohledu na přítomnost příznaků,“ řekl.
„Pokud je krevní tlak ve zvýšeném rozmezí, měl by být krevní tlak měřen alespoň každé tři až šest měsíců.“