Gruzínský koňak a gruzínská vína pro gurmány

Pro gurmány a milovníky výjimečných chutí představují gruzínský koňak a gruzínská kvevri vína nekonečné možnosti pro objevování a rozvíjení chuťových smyslů. Zasvěťte se do světa bohatých vín vyrobených tradičním způsobem v hliněných amforách, či se ponořte do úžasného světa gruzínského koňaku, kde se elegance a tradice setkávají na jedinečné kavkazské půdě.

Gruzínský koňak

Gruzínský koňak, vyráběný ze speciálně vybraných odrůd hroznů a dozrávající ve starých dřevěných sudech, získává svou jedinečnou chuťovou charakteristiku. Oproti tradičnímu francouzskému koňaku se gruzínský koňak vyznačuje intenzivními ovocnými tóny a jemným kořeněným dozvukem. Mnohé gruzínské rodiny uchovávají staré sudy, ve kterých koňak vzniká, po generace, čímž si mezi sebou předávají dovednosti a znalosti spojené s výrobou.

Gruzínská vína

Gruzínská vína s kořeny v bohaté tradici a jedinečných výrobních metodách, tvoří symfonii chutí a aromat, která lákají milovníky vína z celého světa. Bílá, červená a růžová vína z Gruzie nejsou pouze nápojem. Jsou odrazem kavkazské půdy a pečlivého vinařského umění.

Gruzínské bílé víno – bílá vína z Gruzie, často vyrobená z odrůd, jako je Rkatsiteli nebo Mtsvane, oplývají svěžestí a elegancí. Tradiční metoda výroby v kvevri, hliněných amforách, jim dodává nezaměnitelný charakter a schopnost zachytit jemné tóny ovoce a květin.

Gruzínské červené víno – červená vína z Gruzie, často vyrobená z odrůdy Saperavi, se vyznačují robustním profilem a plným tělem. Proces fermentace a zrání v kvevri přispívá k výrazné chuťové paletě, obsahující kombinaci třešní a koření, vytvářející nezapomenutelný zážitek.

Gruzínské růžové víno – růžová vína z Gruzie spojují nejlepší vlastnosti bílých a červených odrůd. S harmonií barev a lehkostí jsou ideálním doplňkem pro teplé letní dny. Odrůdy, jako je Saperavi, poskytují gruzínským růžovým vínům unikátní charakter, který osvěží a potěší chuťové pohárky.

Jedinečná gruzínská kvevri vína

Gruzie, země bohatá na vinice s více než 8 000 lety vinařské historie, je domovem jedinečných a fascinujících vín vyrobených tradiční metodou v kvevri. Kvevri jsou obrovské hliněné amfory pohřbené v zemi, které slouží jako nádoby pro fermentaci a zrání vína. Zkusit můžete vína malých rodinných vinařství.

Gruzínská kvevri vína mají jedinečný způsob výroby, kdy jsou celé hrozny vloženy do kvevri a ponechány procesu fermentace a zrání přirozenou cestou. To umožňuje vínu absorbovat charakteristiky hliněné nádoby, což dodává vínům na bohatosti. Kvevri vína jsou často označována jako „oranžová vína“, barvu mají kvůli kakhetinské metodě přípravy vína KVEVRI.

Tato vína jsou skvělým příkladem spojení moderního přístupu k vinařství s hlubokými historickými kořeny. Pro každého, kdo touží po objevování nekonvenčních a autentických vín, jsou gruzínská kvevri vína jedinečným a neodolatelným výběrem.

Zaujala vás jedinečnost gruzínských vín? V rámci projektu zGruzie, který si klade za cíl dovážet pro české gurmány jen to nejlepší, si můžete objednat jednotlivé lahve nebo rovnou degustační sady.