Pravidelná konzumace ořechů by mohla mít obrovský vliv na počet spermií u mužů

Konzumace stravy bohaté na ořechy by podle nové studie mohla produkovat vyšší počet a kvalitu spermií. Hlavní autor Dr Albert Salas-Huetos z Human Nutrition Unit Univerzity Rovira i Virgili ve Španělsku, říká, že studie byla vytvořena v reakci na pokles množství a kvality lidských spermií, který je připisován „znečištění, kouření a trendům“ směrem ke stravě západního stylu.“

Průběh studie

14týdenní studie se zúčastnilo 119 zdravých a plodných mužů ve věku 18 až 35 let a jejím cílem bylo prozkoumat dopad, který by přidání porce ořechů mělo na mužské spermie.

Někteří z účastníků byli požádáni, aby do své stravy přidali 60 gramů rozmixovaných mandlí, lískových a vlašských ořechů, zatímco jiní byli požádáni, aby pokračovali v normálním jídle.

Výzkumníci zjistili, že těm ve skupině ořechů se počet spermií zlepšil o 16 procent, vitalita spermií o čtyři procenta, pohyblivost spermií o šest procent a morfologie spermií o jedno procento.

Ukázali také „významný“ pokles fragmentace DNA spermií, což je spojeno s neplodností .

Měli by tedy muži, kteří se snaží otěhotnět, začít přidávat ořechy do své každodenní stravy?

„Zatím to nemůžeme říci pouze na základě výsledků této studie,“ říká Salas-Huetos.

„V literatuře se však hromadí důkazy o tom, že změny zdravého životního stylu, jako je dodržování zdravé výživy, mohou pomoci početí – a ořechy jsou samozřejmě klíčovou složkou středomořské zdravé stravy.“

Tato nejnovější zjištění jsou v souladu se zlepšeními v jiných nedávných studiích , které uvádějí, že diety s vysokým obsahem potravin bohatých na antioxidanty mohou zlepšit celkové zdraví spermií.

Studie publikovaná v časopise Ecology Letters z roku 2011 provedená University of Western Australia zjistila, že nejlepší obranou proti poškození spermií je kombinace dvou silných antioxidantů: vitaminu E a beta-karotenu.

Naznačuje, že dietní příjem potravin, jako je meloun, mrkev, meruňky, dýně a mango – oranžově zbarvené potraviny bohaté na beta-karoten – a mandle, sójový olej a brokolice – které jsou bohaté na vitamín E – by mohly pomoci udržet zdravé spermie muži.