Nová studie navrhla , že spát v průměru šest hodin není o nic méně zavřené, než měli naši předkové .
Přestože je dlouhá pracovní doba, televize a internet obviňovány ze zkracování moderní doby spánku na údajně nezdravou úroveň, zjištění nové studie naznačují, že lidé žijící v primitivních společnostech nespí o nic více ani méně než ti, kteří žijí v „průmyslových“ společnostech.
Studii, publikovanou tento týden v časopise Current Biology , provedli vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles, Semel Institute of Neuroscience and Human Behaviour.
Zkoumal spánek a jak se měnil ve třech „předindustriálních společnostech“, v nichž tradiční životní styl více odrážel životní styl našich předků.
Cílem studie bylo otestovat předpoklad, že zkrácená doba spánku v moderním světě souvisí s obezitou, poruchami nálady a dalšími duševními a fyzickými nemocemi.
Od 94 dospělých žijících ve společnosti Hadza v severní Tanzanii, Sanů v Namibii a lidí Tsimane v Bolívii byla shromážděna data za 1 000 dní. Ve všech třech společnostech lidé žijí kočovně, závislí na lovu a sběru potravy.
Studie však zjistila, že průměrná doba spánku v těchto společnostech byla 5,7 až 7,1 hodiny, s průměrem 6,4 hodiny denně – což není výrazně více než u lidí žijících v moderních společnostech.
Také zjistil, že dospělí žijící v předindustriálních společnostech měli nižší hladinu krevního tlaku a vyšší úroveň fyzické zdatnosti.
Studie uvedla: „Prozkoumáním tří takových skupin na dvou kontinentech po dlouhou dobu jsme byli schopni vyhodnotit společné prvky a rozdíly, které poskytují pohled na povahu lidského spánku v přirozených podmínkách.
„Nápadným zjištěním je jednotnost spánkových vzorců napříč skupinami navzdory jejich dávné geografické izolaci od sebe navzájem.
„To naznačuje, že pozorované vzorce nejsou jedinečné pro jejich konkrétní prostředí nebo kulturní podmínky, ale jsou spíše ústředním bodem fyziologie lidí žijících v tropických zeměpisných šířkách poblíž míst skupin San a Hadza, kde se náš druh vyvinul.
„Spánek v těchto tradičních lidských skupinách je podobnější spánku v průmyslových společnostech, než se předpokládalo. Nespí více než většina jedinců v průmyslových společnostech.
„Spánek se v těchto tradičních společnostech vyskytuje téměř výhradně během temného období. Naproti tomu u průmyslových populací spánek obvykle pokračuje i po východu slunce.
„Naše zjištění naznačují, že spánek v průmyslových společnostech nebyl snížen pod úroveň, která je normální pro většinu evoluční historie našeho druhu.“
Podle Jeroma Siegela, jednoho z výzkumníků studie, jsou zjištění významná pro zpochybnění předpokladů, že lidé v moderním světě potřebují více spánku.
Řekl: „Krátký spánek u těchto populací zpochybňuje přesvědčení, že spánek je v moderním světě značně omezen,“ uvádí Science Recorder .
„To má důležité důsledky pro myšlenku, že musíme brát prášky na spaní, protože spánek byl snížen ze své „přirozené úrovně“ rozšířeným používáním elektřiny, televize, internetu a tak dále.“