Zahradničení nebo procházky mohou snížit riziko rakoviny prostaty u mužů na polovinu

Muži, kteří pravidelně cvičí, mohou snížit riziko rakoviny prostaty na polovinu, zjistila nová studie. Podle odborníků má každodenní činnost – která může zahrnovat zahradničení nebo procházky – „mnohem větší“ ochranný účinek, než se dříve myslelo. Pro studii použil tým financovaný World Cancer Research Fund (WCRF) a Cancer Research UK robustní metodu měření fyzické aktivity u 79 148 mužů s rakovinou prostaty a 61 106 bez ní.

Co vědci zjistili?

Vědci zkoumali variace v sekvenci DNA každého člověka, které souvisí s tím, jak je aktivní, spíše než aby se spoléhali na to, co účastníci řekli o svém životním stylu.

Studie, do které byli zapojeni především muži starší 50 let, zjistila, že ti, kteří byli nejaktivnější, měli o 51 procent snížené riziko rakoviny prostaty ve srovnání s těmi, kteří byli nejméně aktivní.

Od nejaktivnějších mužů se očekávalo, že splní směrnice NHS, které doporučují přibližně dvě a půl hodiny cvičení týdně nebo 20 minut denně.

Dr. Sarah Lewis, docentka genetické epidemiologie na Bristol Medical School a hlavní autorka výzkumu, řekla: „Naše zjištění naznačují, že čím aktivnější jste, tím lépe.

„Doporučovali bychom, aby byli muži fyzicky aktivní, jak jen mohou být.

„Naše důkazy naznačují, že být aktivní bude prospěšné z hlediska rizika rakoviny prostaty. Ale nemusí to být intenzivní aktivita nebo týmové sporty, stačí se hýbat.

„Být aktivní mohou být věci, jako je zahradničení, procházky nebo jiné aktivity, které můžete začlenit do své každodenní rutiny.“

Lewis řekl, že ačkoli studie zkoumala konkrétní geny související s cvičením, účinek samotných genů na riziko rakoviny prostaty byl malý.

To naznačuje, že fyzická aktivita vede k obrovským přínosům, které lze pozorovat při snižování rizika rakoviny prostaty.

„Tato studie je dosud největší svého druhu, která využívá relativně novou metodu, která doplňuje současný observační výzkum s cílem zjistit, co způsobuje rakovinu prostaty,“ dodala.

„Naznačuje to, že fyzická aktivita by mohla mít větší vliv na rakovinu prostaty, než se dříve myslelo, takže to snad povzbudí muže, aby byli aktivnější.“

Ve Spojeném království bude rakovina prostaty během svého života diagnostikována přibližně u jednoho ze šesti mužů.

WCRF uvedla, že toto riziko by mohlo klesnout na 1 z 12 u mužů, kteří jsou fyzicky nejaktivnější.

Doktorka Anna Diaz Fontová, vedoucí financování výzkumu v WCRF, označila výsledky studie za „zarážející“.

„Doposud existují pouze omezené důkazy o vlivu fyzické aktivity na rakovinu prostaty,“ řekl Font.

„Tato nová studie sledovala vliv 22 rizikových faktorů na rakovinu prostaty, ale nejmarkantnější byly výsledky pro fyzickou aktivitu.

„To vydláždí cestu pro ještě další výzkum, kde by mohly být podobné metody aplikovány na jiné faktory životního stylu, aby pomohly identifikovat způsoby, jak mohou muži snížit riziko rakoviny prostaty.“

Podle NHS rakovina prostaty většinou postihuje muže ve věku nad 50 let a mezi rizikové faktory patří rodinná anamnéza onemocnění.

Mezi příznaky onemocnění patří zvýšená potřeba močit, namáhání při močení a pocit, že se váš močový měchýř zcela nevyprázdnil.

Studie byla publikována v International Journal of Epidemiology – https://academic.oup.com/ije