Vydrželi byste týden bez smartphonu? Co třeba den, nebo dokonce hodinu? Předpokládáme, že ne, ale nebojte se, nejste sami.
Není překvapením, že rostoucí počet Britů je stále více a více fixován na neukojitelný tah, který za ně mají jejich telefony, přičemž průměrný dospělý kontroluje své telefony neuvěřitelných 150krát denně.
Ale problém je, že je to návykové. Říká se, že lajky a sdílení stimulují dopamin v našem mozku podobně jako sex nebo hazardní hry, a to je přesně důvod, proč se stále vracíme pro další.
Ve skutečnosti více než pětina lidí pravidelně používá svůj telefon na toaletě, zatímco téměř 20 procent přiznává, že jej používá při komunikaci s přáteli.
Pokud je váš telefon první věcí, kterou ráno po probuzení zkontrolujete, nebo se zpotíte, když je jeho baterie nízká, můžete mít závislost na smartphonu.
A ačkoli to není uznáváno jako oficiální diagnóza – přesto – Dr. David Greenfield, zakladatel Centra pro internetovou a technologickou závislost, říká, že velká většina lidí buď vykazuje známky nutkavého chování, nebo nadměrně používá své mobily.
„Když toto chování zasahuje do jedné z vašich hlavních oblastí života, do vaší kvality života nebo do kvality života ostatních, je to problém,“ řekl Greenfield pro Men’s Health .
„Tento snadný přístup nabízí okamžité uspokojení. A ten zvyk sám od sebe nezmizí.“
Naštěstí existuje něco, co můžete udělat, abyste se vypořádali se svou závislostí, a Greenfield říká, že skvělým začátkem je vytvoření určitých pravidel pro zařízení a jejich dodržování.
Navrhuje, abyste si stanovili pravidla, kdy můžete a kdy nemůžete používat svůj telefon, například jít do restaurace nebo si každý den na několik hodin odpočinout.
Podobně Greenfield říká, že je důležité si poznamenat, kdy a proč svůj telefon kontrolujete. Díky tomu si podle něj lépe uvědomíte množství času, který ztrácíte bezmyšlenkovitým kontrolováním věcí, jako jsou sociální sítě.
A konečně, odborník na závislosti říká, že vypnutí změn pro cokoli nepodstatného je absolutní nutností, stejně jako blokování časů v den, kdy můžete zkontrolovat Facebook. To je „10 minut po obědě“. Ne „odpoledne“.
Zdroj: independent.co.uk/life-style/smartphone-addiction-emails-twitter-alerts-david-greenfield-center-internet-technology-a7775156.html