Vědci říkají, že možná zjistili, proč muži umírají dříve než ženy

Nová studie potenciálně objasnila, proč muži umírají dříve než ženy. Ztráta mužského pohlavního chromozomu, jak mnoho mužů stárne, způsobuje zjizvení srdečního svalu a může vést k smrtelnému srdečnímu selhání, uvádí studie .

Tento jev může potenciálně vysvětlit, proč muži umírají roky před ženami, protože je známo, že muži vykazující ztrátu chromozomu Y umírají v mladším věku a trpí onemocněními souvisejícími s věkem, jako jsou kardiovaskulární onemocnění a Alzheimerova choroba.

Zdravotní výzkumník Kenneth Walsh z University of Virginia (UVA) vedl novou studii, která také zjistila, že muži, kteří vykazují ztrátu chromozomu Y, mohou mít prospěch z léčby lékem, pirfenidonem, který již byl schválen FDA pro léčbu idiopatických plicních onemocnění, fibrózy, formy zjizvení plic. Ženy mají dva chromozomy X, zatímco muži mají X a Y. Ale jak stárnou, mnoho mužů, zejména kuřáků, ztrácí svůj Y chromozom ve zlomku svých buněk, jak stárnou.

Ke ztrátě chromozomu Y dochází zejména v krvinkách a dalších, které podléhají rychlému obratu.

Protože však ke ztrátě chromozomu Y v mužských reprodukčních buňkách nedochází, není tato vlastnost geneticky zděděna.

Studie zjistila, že muži vykazující ztrátu chromozomu Y mohou docela dobře reagovat na pirfenidon a další vyvíjená antifibrotická léčiva, přičemž je zapotřebí dalšího výzkumu.

V e-mailové odpovědi pro Zenger News Walsh poznamenal, že ztráta chromozomu Y nemá nic společného s hladinami pohlavních hormonů: „Chromozom Y se ztrácí v buňkách, které podléhají rychlému buněčnému dělení, jako jsou imunitní buňky v krvi.

„Tato genetická změna (ztráta chromozomu Y) mění funkci imunitních buněk, což vede k onemocnění a kratší délce života.

„To může z velké části vysvětlovat kratší délku života u mužů ve srovnání se ženami (v průměru přibližně 5 let). Opět platí, že ztráta chromozomu Y neovlivňuje hladiny testosteronu atd.“